Co zrobić z koszulki? Elegancka bluzka z długim rękawem

To jeden z tych projektów, który ewoluował podczas pracy – miała być tylko koronkowa wstawka, a skończyło się na długim rękawie, zwężaniu i ozdobnej kokardzie, którą muszę jeszcze zszyć 😉

collage koszulka zalando czarna

Po raz kolejny materiałem bazowym była koszulka z Zalando.

Potrzebne materiały i narzędzia:

koszulka
koronka (ok. 2 metrów bieżących)
igła, nitka, szpilki, nożyczki
opcjonalnie maszyna do szycia

Koronka, która stała się główną inspiracją do postania tej bluzki. Kupiona okazyjnie jakiś czas temu odczekała na swój moment – 2 metry bieżące wystarczyły na kilka modyfikacji. Dzięki niej zwykły (chociaż dobrej jakości) t-shirt stał się eleganckim dodatkiem do codziennego stroju 🙂

Tym razem też nie obyło się bez przygód, jednak miło wspominam pracę nad tą bluzką. Zajęła mi całe niedzielne popołudnie, ale nie żałuję tego czasu.

czarna koszulka zalando 01

Krojenie było proste – rozcięcie bluzki na środku tyłu oraz trójkątny klin. Gotowe w godzinę czy półtorej (proste szycie, więc maszyna poszła w ruch), bułka z masłem 🙂

Czarna koszulka zalando szycie

Ale nie byłam całkiem zadowolona, a na dodatek został mi spory kawałek koronki. Myślałam, myślałam, aż wymyśliłam – będą jeszcze rękawy. Jak pomyślałam tak zrobiłam i koszulka stała się bluzką z długim rękawem. Nieźle… Ale na zegarze minęły kolejne dwie godziny 😉 Nie szkodzi, efekt mi się spodobał, więc nie żałuję dodatkowego czasu.

Ale bluzka z długim rękawem nie układała się już moim zdaniem tak idealnie, więc zaczęłam kombinować „co by tu jeszcze”… Postanowiłam więc zwęzić bluzkę w talii i bardziej dopasować do ciała. I to był bardzo dobry pomysł, bo końcowy efekt wreszcie mi się spodobał.

collage koszulka zalando czarna z koronkaKoszulka wylądowała już w szafie i na pewno będę ją nosić. Gdybym miała potworzyć kiedyś ten projekt to zdecydowałabym się na dwie modyfikacje, przede wszystkim pozbyłabym się opadających ramion poprawiając miejsce mocowania rękawów i dodając podkroje pach, po drugie lepiej przemyślałabym górną część klina z tyłu, ponieważ nie układa się perfekcyjnie. Na szczęście zostało mi jeszcze trochę koronki, więc zrobię z niej dużą kokardę i przymocuję w tym miejscu. Koszulka będzie jeszcze bardziej ozdobna, a ja przykryję element, który nie do końca mnie satysfakcjonuje.

Koszt przeróbki: około 15 zł (koronka 6 zł/m, nitka, szpilki)
Czas przeróbki: 5 godzin (1,5h wstawka, 2,5h rękawy, 1h zwężanie i wykończenia)
Koszulka (opcjonalnie): Zalando.pl


Całoroczne inspiracje #22
Dziś uzupełnieniem wpisu będą trzy powiązane tematycznie projekty – we wszystkich wykorzystano koszulkę oraz koronkę, jednak w każdym wypadku efekt jest nieco inny.
Oto koronkowy gorset, koronkowe rękawki i koronkowy klin 🙂

koronkowy gorset

koronkowe rekawki  koronkowy klin

Może spodoba ci się jeszcze...