Jak zrobić t-yarn, czyli włóczkę z koszulki?

O moich doświadczeniach z t-yarn pisałam już w poprzednim poście. Spotkał się on z zainteresowaniem, jednak sporo osób pytało jak zrobić taką włóczkę, więc postanowiłam przygotować tutorial krok po kroku, tak by każdy mógł ja zrobić dla siebie.

t-yarn-tutorial

Potrzebne będą:

  • Koszulka T-shirt bez bocznych szwów
  • Ostre nożyczki

Sposób przygotowania t-yarn

t-yarn-tutorial01

1. Rozłożyć koszulkę na płasko
Do zrobienia t-yarn nadaje się każda koszulka t-shirt bez bocznych szwów, najlepiej sprawdzają się koszulki bez nadruków. Stan koszulki nie musi być idealny – doskonale nadają się odbarwione i zniszczone ciuchy z dna szafy czy z lumpeksu. Najlepszym aspektem tej techniki jest fakt, że dajemy drugie życie przedmiotom, dla których alternatywną zazwyczaj jest wylądowanie na śmietniku. Jeśli koszulka jest w bardzo złym stanie można po przerobieniu jej na t-yarn i następnie na jakiś przedmiot zdecydować się na farbowanie, które nada dzianinie kolorytu i poprawi wygląd. Koszulkę można też ufarbować przed cięciem.

t-yarn-tutorial02

2. Odciąć górną część z rękawami oraz dolne podwinięcie
Są one zbędne w produkcji włóczki z koszulki, ale nadają się do kreatywnego wykorzystania. Można zrobić z nich bransoletki, naszyjniki, paski i inne drobne akcesoria. Warto je więc zostawić na później, a nie wyrzucać.

t-yarn-tutorial03

t-yarn-tutorial04

t-yarn-tutorial05

3. Rozpocząć cięcie włóczki
Zaczynając od krawędzi tuby należy odcinać cienki, możliwie równy pasek materiału. Najlepiej jest przełożyć rękę przez środek tuby i ciąć materiał przesuwając się do góry obracając tubę tak, by zawsze mieć należyty zapas do cięcia. W zależności od pożądanej grubości włóczki pasek powinien mieć od 5 mm do 5 cm szerokości. Tnąc trzeba bardzo uważać, by nie przeciąć paska, ponieważ w tym miejscu trzeba będzie włóczkę związać lub zszyć. Grubość paska, który wycinamy będzie decydować o grubości t-yarn, grubości używanego szydełka lub drutów, uzyskiwanych w dzianinie efektów oraz wydajności koszulki, czyli możliwym do uzyskania metrażu.

t-yarn-tutorial

t-yarn-tutorial06

4. Pasek materiału naciągnąć tak, żeby brzegi zawinęły się do środka
Ucięcie paska koszulki to jeszcze nie koniec – teraz trzeba rozciągnąć go tak, żeby brzegi zawinęły się do środka. Ważne jest, żeby wykonać to na całej długości paska materiału – efektem jest zgrabny i cienki rulonik.

t-yarn-tutorial07

5. Zwinąć t-yarn w kłębek
Dopiero naciągnięta włóczka nadaje się do zwinięcia w kłębek i dziergania. W zależności od szerokości paska materiału do dziergania używa się zazwyczaj drutów lub szydełka w rozmiarach od 3 do 20 mm. Miłej zabawy!

 

PS. Warto ciąć koszulkę i naciągać włóczkę nad płaską, łatwą do uprzątnięcia powierzchnią, bo niektóre koszulki potrafią mocno kłaczyć się podczas pracy. Na szczęście t-yarn traci po przerobieniu tę irytującą cechę.

Mam nadzieję, że wszystko jest już jasne. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, to pytajcie w komentarzach.

Może spodoba ci się jeszcze...

5 komentarzy

  1. Hej , ale jak to robisz tzn tniesz poziome pasy i wiążesz ze sobą że ta włóczka jest taka długa ?