Wzór tygodnia – Wszechświat Zofii (Sophie’s Universe)

Po raz pierwszy chcę pokazać Wam wzór na szydełko, a nie na druty. Pierwotnie stanowił on wielomiesięczne wspólne wyzwanie z tygodniowymi etapami, teraz można go robić we własnym tempie. Idealnie nadaje się jako wzór na #pled2017.

Wszystko zaczęło się w styczniu 2015 roku – kolejne fragmenty wzoru pojawiały się tygodniowych odstępach, a szydełkujące osoby krok po kroku odkrywały, co tworzą.

blanket1_medium2

Wzór występuje w 3 wariantach w zależności od użytego rozmiaru szydełka i grubości włóczki, po zakończeniu różni się też wielkością. Wzór jest kwadratowy – największa wersja ma bok o długości około 180 centymetrów, najmniejsza mierzy około 1 metra. To ważne, bo nie każdy lubi dziergać wielkie dzianiny czy operować dużym (lub małym) szydełkiem, więc dla każdego przewidziano coś dobrego 🙂 To potężny koc, więc potrzeba na niego mnóstwo włóczki 3 000 – 4 000 metrów w zależności od wybranej grubości.

IMG_6258_medium2

Wzór jest dobrze udokumentowany i przetestowany – tym razem sięgnęłam po coś dość popularnego (na Ravelry jest już niemal 4500 projektów z wykorzystaniem tego wzoru), jednak mało znanego w Polsce. Wzór wykorzystuje schematy, które są ułożone po kolei w harmonogramie tak, jak były pierwotnie publikowane, jest więc szansa na odtworzenie wyzwania w dowolnym momencie dziergając tak, jak to miało miejsce pierwotnie.

Wszechświat zofii 02

Przeglądałam godzinami projekty wykonane według tego wzoru na Ravlery oraz Instagramie i muszę Wam powiedzieć, że jest to jeden z niewielu wzorów, które prezentują się wspaniale właściwie niezależnie do wybranych kolorów. Podobają mi się zarówno proste – jednokolorowe lub kilkukolorowe wersje, jak i szałowe koce z wykorzystaniem kilkunastu i więcej odcieni, zarówno te jaskrawe, jak i te spokojne, w przygaszonych kolorach. Każdy inny, wszystkie piękne! To co widzicie we wpisie to tylko mały wycinek tego, co mi się podoba, ale uznałam, że nie ma szans, by pokazać wszystkie niesamowite wersje tego wzoru.

Wszechświat Zofii 06

Podsumowanie dla tych co nie lubią czytać za dużo:
Wzór: Sophie’s Universe CAL
Autor: Dedri Uys
Projektów na Ravelry: 4420
Język: angielski i inne
Diagramy: wzór opisowy ze zdjęciami każdego etapu
Wzór płatny: nie
Wszystkie zdjęcia użyte we wpisie pochodzą z galerii wzoru Sophie’s Universe CAL na Ravelry.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Może spodoba ci się jeszcze...

3 komentarze

  1. Jest cudny *_* Jak zobaczyłam zdjęcie pomyślałam od razu o mojej Nie-Teściowej, którą fascynują mandale. A jak zobaczyłam nazwę, to stwierdzam jedno – to przeznaczenie, ona ma na imię Zofia 😀
    Więc dopisuję do kolejki i może, może taki popełnię 😀