Książki o rysunku i malarstwie

Kilka książek o rysunku i malarstwie, których zakup warto rozważyć do swojej artystycznej biblioteczki

„Jak rysować ludzi”
John Raynes, Jody Raynes
160 stron

Książka zawiera 67 projektów uszeregowanych według stopnia trudności, bardzo dobra pozycja dla początkujących. Przerabianie kolejnych lekcji naprawdę może wiele nauczyć. Książka prezentuje przykłady różnych technik, więc osobie początkującej pozwoli nauczyć się nie tylko podstaw rysunku, ale także dostarczy ogólnych wiadomości na temat technik wykorzystujących kolor. Mankamentem może być dla niektórych brak informacji dotyczących anatomii – książka dąży do tego, by malować to co się widzi, wiadomości o konstrukcji wewnętrznej człowieka ograniczone są do minimum. Podczas pracy z tą pozycją warto mieć pod ręką cierpliwego modela. Jeśli bardzo chcesz nauczyć się rysować postacie, a nie masz w tym zakresie żadnego lub prawie żadnego doświadczenia to jest pozycja idealna dla ciebie.

„Rysunek. Akwarela. Sztuka komunikacji wizualnej”
Michał Suffczyński
188 stron + płyta CD

Bogato ilustrowana rozprawa naukowa dotycząca sztuki ilustrowania swoich pomysłów i koncepcji, szczególnie w wypadku architektury. Książka zawiera trochę informacji dotyczących technik, prace krok po kroku oraz bardzo dużo szkiców i akwarel dotyczących architektury, konstrukcji i detali.
Dla studentów i adeptów architektury to lektura obowiązkowa. Książkę tę przeczytałam z zainteresowaniem, informacje w niej zawarte znacząco różnią się od standardowych podręczników artystycznych i pozycja naprawdę jest unikalna. Sprzedaję ją, bo nigdy nie wrócę do tej lektury, jej temat jest na marginesie moich zainteresowań artystycznych. Szkoda, zęby leżała i się marnowała u mnie skoro ktoś może używać jej często i naprawdę się nią cieszyć.

„Jak rysować”
Praca zbiorowa
350 stron

Książka dla początkujących, wiele prac zaprezentowanych krok po kroku w sposób umożliwiający ich powtórzenie we własnym zakresie, bardzo wiele zaprezentowanych technik pozwoli osobom początkującym wybrać to co dla nich jest szczególnie interesujące. Praca zawiera projekty i podpowiedzi różnych osób, więc daje jednoczesny dostęp do podpowiedzi i sekretów warsztatu wielu osób – to bardzo cenne, bo pozwala wybrać taki styl pracy jaki najbardziej nam odpowiada, pozwala poznać różnice i oprzeć się na głosie artystów, którzy najbardziej do nas trafia. Projektów w książce jest mnóstwo, poruszone są wszystkie najważniejsze tematy (postać, krajobraz, martwa natura), a rozdziały kończy galeria prac wykonanych przez rożnych autorów co stanowi inspirację do własnych poszukiwań i pokazuje możliwości danej techniki lub tematu.

„Malarstwo akwarelowe dla początkujących”
Francisco Asensio Cerver
175 stron, twarda okładka
Tym razem podstawy akwareli – wszystko dokładnie wytłumaczone, przykłady fajne, kreatywne i na niezłym poziomie artystycznym. Co ważne początkująca osoba jest w stanie bez większych problemów powtórzyć efekty uzyskane w książce (będzie co powiesić na ścianie, albo dać cioci na imieniny). w książce jest dużo prac prezentowanych krok po kroku. Największy nacisk położony jest na krajobraz, bo to najbardziej wdzięczny i popularny temat akwareli. Jednak inne tematy tez się pojawiają, więc na nudę nie można narzekać.

Cały powyższy zestaw to świetna inwestycja, jeśli w domu mamy zdolne dziecko, chcielibyśmy spróbować swoich sił w malarstwie i rysunku, planujemy karierę związaną z zawodami architektonicznymi. Myślę, że książki przydałyby się też jakiemuś domowi kultury albo świetlicy…

 

Może spodoba ci się jeszcze...

3 komentarze

  1. Witam, uwazam ze to nieco dziwna forma sprzedazy polegajaca na kilkakrotnej wymianie mejli jako ze brak cen i o kazdy drobiazg trzeba pytac. Ksiazkami owszem bylabym zainteresowana ale forma sprzedazy mnie zniecheca. Powodzenia zycze. D. J.

    1. Ceny zostały usunięte, ponieważ sprzedaż (a tak naprawdę wymiana) została dokonana bardzo dawno temu. Wpis pochodzi z marca roku 2012 i jest nieaktualny, został na blogu na pamiątkę, że względu na dość wyczerpujące opisy zawartości poszczególnych książek, które mogą się komuś jeszcze przydać.

  2. Przepraszam, to ja przeoczylam ceny, interesuje mnie pozycja glownie „Jak rysowac” i „Malarstwo akwarelowe” ale to wlasnie przy niej nie ma ceny i to mnie zmylilo. D. J.