Wzór tygodnia: generator pasków

Masz pojedyncze motki włóczki w różnych kolorach i chcesz z nich zrobić coś fajnego? Generator pasków z pewnością się przyda 🙂 Sprawdź jakie to proste!

Oczywiście zawsze można poprzestać na pasach po 2 rzędy każdego koloru, bo tak jest najprościej. Ale to niejedyne wyjście! Warto sięgnąć po ciekawsze rozwiązania 🙂

Muszę się przyznać, że osobiście bardzo lubię paski, jednak nie dziergam pasiastych wzorów specjalnie często między innymi dlatego, że regularne motywy mnie nudzą. Wprawdzie jestem chora na symetrię, jednak nie dotyczy to pasków – tutaj wolę trochę szaleństwa

O generatorze pasków przypomniałam sobie przy okazji wyzwania Pled2017, kiedy okazało się, że mam spore zapasy ręcznie przędzionej, grubej włóczki w dwóch kolorach – żółtym i szarym. W sumie około 1,5 kg czyli na grubaśny pled akurat. Ale na myśl o wzorze osy zrobiło mi się słabo…

I wtedy przypomniałam sobie o generatorze pasków!

Jego działanie jest bajecznie proste – wystarczy wybrać kolory z listy (możliwie zbliżone do włóczek, które chcemy wykorzystać) oraz zdecydować o dopuszczalnych szerokościach pasów. Jeśli dziergamy w okrążeniach możemy wybrać dowolną szerokość pasów, jeśli dziergamy na płasko, to wygodniej zdecydować się na parzyste wartości, żeby zawsze rozpoczynać dzierganie kolejnego paska po tej samej stronie robótki i wygodniej prowadzić luźne nitki kolorów, z których akurat nie korzystamy. Wybieramy jeszcze jak wiele rzędów chcemy wygenerować, klikamy przycisk Generate my stripes i gotowe! Na ekranie widzimy propozycję – jeśli nam się spodoba to co widzimy, musimy zrobić printscreen i zapisać zrzut ekranu, jeśli nie odświeżamy stronę i dostajemy kolejną propozycję. Generator pasków w podstawowej wersji to narzędzie losowe, może się więc okazać, że układ będzie zawierał bardzo różne proporcje, a nawet, że któryś kolor zostanie całkiem pominięty. Oto moje losowe wzory pasków dla 5 kolorów (szary, czarny, żółty, ciemnozielony i trawiasty) i przy parzystych szerokościach pasków w zakresie od 2 do 20 rzędów przy całości wzoru obejmującej 200 rzędów. Oto co dostałam w 5 kolejnych propozycjach – zwróćcie uwagę na różnorodność propozycji – każdy wzór jest kompletnie inny!

Resztkowy generator pasków pozwala na wygenerowanie wzorów dla określonych proporcji poszczególnych kolorów. W tym wypadku wystarczy podać ilość motków lub innej miary, która dotyczy najmniejszej posiadanej ilości jakiegoś koloru (jeśli najmniejsza resztka to 10 gram, a pozostałe to 120, 60 i 30, to podane wartości będą wynosić 1, 12, 6 i 3, jeśli najmniejsza resztka to 15 gram, to wartości w przykładzie będą wynosić odpowiednio 1, 8, 4 i 2 – ogólnie rzecz biorąc chodzi o znalezienie możliwie największej wartości bazowej, która będzie potem zwielokrotniania w przypadku większych ilości danego koloru). Niestety coś za coś i w tym wypadku nie mamy możliwości wyboru szerokości pasków poszczególnych kolorów, ale przynajmniej będziemy mogli zużyć resztki do końca 🙂

Wzór prezentowany przez generator pasków to nie tylko kolorowy obrazek, ale także słowny opis kolejno następujących po sobie kolorów – w całości wygląda to następująco:

Powyżej jako przykład wzór pasków wygenerowany na potrzeby pledu z posiadanych przeze mnie kolorów. Dzierga się bardzo przyjemnie, mam już około 70 rzędów z zaplanowanych 200, ale nie jestem pewna czy nie będę musiała powtórzyć jeszcze dodatkowo jakiegoś kawałka, bo chcę zużyć włóczkę do końca. Już nie mogę się doczekać końca tego projektu…

Więcej przykładów wykorzystania generatora pasków znajdziecie w galerii na Ravelry. Kocyki i pledy to nie wszystko! coraz poważniej zastanawiam się nad generowaniem w ten sposób pasiastych wzorów swetrów, bo mam spore zapasy włóczek jednego rodzaju, ale w różnych kolorach.

Dajcie znać co myślicie o generatorze i do czego planujecie używać proponowanych przez niego pasiastych wzorów 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Może spodoba ci się jeszcze...

8 komentarzy

    1. Dokładnie!
      Ja jestem bardzo „komputerowa” i szukam takich nowinek, ale mam wrażenie że dla wielu dziewiarek z Polski istnienie takich opcji jak ten generator pasków to prawdziwe odkrycie. Moim zdaniem zdecydowanie warto wykorzystywać takie narzędzia w swoich projektach, bo w łatwy sposób na znaczącą poprawę swoich projektów.

  1. Świetny patent z tym generatorem 🙂 Do tej pory sama sobie ustałam paski na oko, ale to jest sporym ułatwieniem 😀

    1. Ja zazwyczaj szłam na żywioł i improwizację, ale bywa z tym różnie, A rozrysowywanie pasków ręcznie, np. w zeszycie trwa wieki i nigdy nie chciało mi się tego robić.

    1. No pewnie. Dołącz do wyzwania Pled 2017. Będzie fajnie, a taki duży projekt też bardziej cieszy, gdy uda się go skończyć!

  2. Bardzo fajny wyszedł wzór tego pledu. Niby 2 kolory, ale jednak niebanalnie zestawione. No to czekam na zdjęcia gotowego dziergadła! Pozdrawiam.

    1. No właśnie – gdybym zrobiła „po uważaniu” nigdy nie osiągnęłabym tak fajnego, ciekawego i zróżnicowanego efektu. A tutaj wzór powinien ładnie przenikać od fragmentów bardziej żółtych do tych bardziej szarych. Oczywiście jak skończę to będę się chwalić 😀